İsmail Saymaz: Facetime’dan talimat, Haliç Köprüsü’nde suikast

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, İstanbul’da gerçekleştirilen bir silahlı saldırının altında yatan çete savaşını aktardığı bugünkü yazısında, 14 Ocak’ta Haliç Köprüsü üzerinde yaşanan suikastin Daltonlar çetesi tarafından Face Time’de organize edilmesinin detaylarını yazdı.

Anucur’ adlı uyuşturucu çetesinin lideri Halil Ay’ın kullandığı araç 14 Ocak 2023 sabahı saat 03.53’te gece kulübünden çıkarak, Haliç Köprüsü’nde suikaste uğradı. Anucur’lardan Cumali Aslan öldürülürken Halil Ay kaçtı. Haliç Köprüsü’ndeki saldırının Halil Ay ve lideri olduğu Anucurlar ile Barış Boyun ve Daltonlar arasındaki hesaplaşmanın habercisi olduğuna işaret ettiğini anlatan Saymaz, uyuşturucu ticaretinde çıkan anlaşmazlık sonrasında Haliç’te yaşanan saldırının detaylarını şöyle aktardı:

“O gece… Daltonlar, FaceTime’de bir konferans görüşmesi yaparak, Halil Ay’ın öldürülmesine karar verdi. Bu görüşmeye katılan Gökhan Sedat Bulut, ifadesinde şunları anlatıyor: ‘Halil Ay’ı bu gece öldüreceklerini, aracına takip cihazı koydurduklarını söylediler. Beratcan Gökdemir, bizimle konferansta görüşürken, Doğukan Kırık’a ikinci bir telefonla talimat veriyordu. Konferansta Musa Kara, Halil Ay’ı takipte olduğunu söylüyordu. Gökdemir, kendisiyle birlikte Gürcistan’da bulunan Davut Demir’e motorcuları çıkarıp peşlerinden gitmesini ve konum göndereceğini söyledi. Konferansta Akdağ, Ay ve arkadaşlarının bulunduğu araca sıkmaları talimatı verdi. Gökdemir, diğer telefondan Kırık’a, saldırmalarını söyledi.’

İddianamede saldırı anı şöyle anlatılıyor:

‘Barış Boyun örgütü üyelerinin taksiye arkadan çarparak, trafik kazasına neden olduğu, Halil Ay’ın kullandığı aracın Haliç Köprüsü üzerinde durmak zorunda kaldığı, bu durumu gören örgüt üyelerinin geri geri giderek yan yola girdiği, AK-47 makineli tüfekle ve tabancalarla Ay ve arkadaşlarının bulunduğu aracı ateş altına aldıkları, motosikletli ekibin eyleme iştirak ettiği; Ay ve arkadaşlarının silahlarla karşılık verdikleri…’”

Daltonların lideri Bahadır Akdağ’ın 13 Şubat 2023’te Büyükçekmece’de yakalandığı villanın şoförlüğünü yapan yeni emekli olmuş polis O.C. tarafından kız kardeşi H.Ş. adına kiralandığına dikkati çeken Saymaz, “Emekli polis, muhtemelen görevi başındayken de çeteye yardım ediyordu” diye ekledi.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x